Stuudio Tallinn

Soolalao plats / Square in front of the Museum of Estonian Architecture

Aasta/year: 2008 - 2012
Arhitekt/Architect: Villem Tomiste
Koht/Location: Tallinn
Tüüp/Type: Avalik võistlus, I koht / Competition, 1st prize

Soolalao ette on projekteeritud plats. Plats on mõõtmetelt ja proportsioonilt sama suur kui Soolaladu ning on süvistatud maa sisse. Soolalao platsist saab linnaruumi kulminatsioon. Platsi fassaadideks on arhitektuurmuuseumi ekspositsioon või arhitektuurikeskus koos liitude ruumidega.

Soolalao väljakut kavandades on arvestatud pargi külgedel paiknevate intensiivsete autoteega, millelt lähtuv müra ei tekita jalakäijale positiivset emotsiooni. Seetõttu ning arvestades ka põhjamaale omast tuulisust on otsustatud plats süvendada maa sisse. Platsi fassaade kavandades on arvestatud päikese liikumise suunaga ning vaadetega vanalinnale. Soolalao ette, õhtupäikese suunas, vaatega Oleviste tornile on kavandatud istumise trepp. Sein istetrepi vastas on ekraan, millele saab kuvada liikuvaid pilte arhitektuurist. Platsi keskel saavad toimuda lühemat ekspositsiooniaega nõudvad sündmused.

The Museum of Estonian Architecture is located in the centre of Tallinn. Designed plaza creates an intimate space for interaction between two intense streets. The square is lowered below the street level, thus creating walls around the plaza. The walls can serve as display surfaces for expositions while containing the necessary programmatic spaces for the extension of the museum.